Kim jesteśmy - trochę więcej o nas

O HPC4Poland

HPC4Poland to jeden z 11 Europejskich HubówInnowacji Cyfrowych operujących w Polsce i jeden spośród 136 obecnych na arenie europejskiej.Koncentruje się na współtworzeniu i dostarczaniu zaawansowanych,wysokowydajnych narzędzi obliczeniowych, odpowiadających rzeczywistym potrzebom rynku. Jest węzłem wymiany wartości i usług pomiędzy zespołami badawczymi, dostawcami i odbiorcami zaawansowanych koncepcji, metod i rozwiązań dedykowanych podmiotom funkcjonującym głównie na terenie Polski północno-zachodniej. Wdraża kompleksową ofertę transformacji cyfrowej dostępną w jednym miejscu, poprzez zwiększenie świadomości i dostępności zaawansowanych narzędzi i usług cyfrowych opartych na bezpiecznych,niezawodnych i wydajnych rozwiązaniach High Performance Computing (HPC).

HPC4Poland EDIH to sieć złożona z 16 partnerów biznesowych i technologicznych z północno-zachodniej Polski. Liderem projektu jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Poznańskie Centrum Superkomputerowo –Sieciowe, a partnerami są:

  1. Politechnika Poznańska
  2. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  3. Uniwersytet Zielonogórski
  4. Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  5. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
  6. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut MetaliNieżelaznych
  7. Politechnika Gdańska
  8. Park Naukowo-technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o.
  9. Fundacja „Altum”
  10. Atres Intralogistics Sp. z o.o.
  11. Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej, Centrum Badań I Rozwoju Nowoczesnych Technologii z Wrześni
  12. Procobot Sp. z o.o. Sp. K.
  13. Concordia Design Sp. z o.o.
  14. Invenco Sp. z o.o.
  15. Apollogic Sp. z o.o.

Obszary działalności

HPC4Poland na działania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych pozyskało środki finansowe z funduszy europejskich dystrybuowanych na szczeblu centralnym i krajowym. Dzięki temu,każda z 2700 usług spośród ich 135 typów pozostaje dla zainteresowanych klientów bezpłatna w ramach świadczonej pomocy de minimis. Usługi koncentrują się na trzech obszarach: promocja, biznes, technologie i kierowane są do wszystkich zainteresowanych podmiotów, funkcjonujących przede wszystkim w 4 branżach docelowych: transport/motoryzacja, medycyna/farmaceutyka,drewno/meble oraz rolnictwo/przetwórstwo.

Wsparcie rozwoju małych i ‎średnich przedsiębiorstw

Współtworzenie i ‎dostarczanie zaawansowanych narzędzi obliczeniowych

Wsparcie rozwoju małych i ‎średnich przedsiębiorstw

NASZE CELE

Głównym celem projektu jest podniesienie konkurencyjności i innowacyjności firm produkcyjnych i organizacji publicznych, poprzez współtworzenie i dostarczanie zaawansowanych, wysokowydajnych narzędzi obliczeniowych, odpowiadających ich rzeczywistym potrzebom. EDIH HPC4Poland jest macierzą informacji zwrotnych i ‎węzłem wymiany wartości i usług pomiędzy zespołami badawczymi, dostawcami i ‎odbiorcami zaawansowanych koncepcji, metod i rozwiązań.Wdraża kompleksową ofertę transformacji cyfrowej dostępną w jednym miejscu, poprzez zwiększenie świadomości i ‎dostępności zaawansowanych narzędzi i usług cyfrowych opartych na bezpiecznych, niezawodnych i ‎wydajnych rozwiązaniach High Performance Computing (HPC), w tym: symulacjach w chmurze (PaaS), systemach czujników (IoT), AR/VR/MR, robotach współpracujących, AGV,AMR, technologiach addytywnych, sztucznej inteligencji i ‎analizach Big Data.

Współfinansowanie naszych działań

Całkowita wartość projektu to 3 933 986 EUR w ramach programu Digital Europe oraz 3 547 522 EUR w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, z założeniem 100% kwalifikowalności kosztów związanych realizacją usług na rzecz MŚP.

Projekt jest realizowany w okresie od 1 maja 2024 do 30 kwietnia 2027.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programów Digital Europe oraz Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Dofinansowanie UE oraz FENG

Historia HPC4Poland

obraz laptopa z przykładowym pakietem usług HPC4Poland
pl_PL